piątek, 10 czerwca 2022

JEZIORO MIKOSZEWSKIE Podsumowanie i efekt naszego projektu uczniowskiego

 Praca projektowa zakończona. Dziękujemy, że byliście z nami. Teraz nasze podsumowanie i  parę słów od naszej Pani opiekun projektu Beaty Stęplewskiej i ... zapraszamy do obejrzenia albumu pt. "Jezioro Mikoszewskie"

W naszym projekcie chcieliśmy uświadomić mieszkańcom naszej gminy (Stegna) istnienie Jeziora Mikoszewskiego, różnorodność roślin i zwierząt występujących w jego okolicy, jego powstanie, pokazać jakie jest piękne.

Wybraliśmy to zagadnienie ponieważ uważamy, że jezioro jest warte uwagi, a nie jest znane wśród mieszkańców i turystów. Aby zrealizować ten cel postanowiliśmy stworzyć album o Jeziorze Mikoszewskim. Nasze zadania  podzieliliśmy na działy:

Zlecenie wydruku książki – Michalina

Pozyskanie zdjęć –  Gabriel

Zdjęcia – Aniela,

Historia – Aniela,

Fauna – Zofia,

Flora – Maja,

Pomiary jeziora – Tomasz, Gabriel

Poszukiwanie sponsorów – cała grupa.

    Materiały potrzebne do realizacji projektu czerpaliśmy z:

- tablic informacyjnych umieszczonych przy jeziorze,

- Wikipedii,

- geoportal.gov.pl,

- z rozmów z mieszkańcami,

- pracy dyplomowej Pani Ewy Molendy „Geneza powstania, warunki geograficzne, bioróżnorodność i postrzeganie przez lokalną społeczność Rezerwatu Mewia łacha”

Jedną z trudności pracy nad projektem było opracowanie, co będzie zawierać książka, po podziale zadań -  problemem było znalezienie informacji, zaprojektowanie książki i wykonanie jej. Czasem zdarzyło się, że ktoś był nieprzygotowany. Jeżeli ktoś miał problem z zadaniem wykonywaliśmy je wspólnie.

W zespole pracowało nam się dobrze, byliśmy zgrani i zawsze sobie pomagaliśmy. Wszyscy dążyliśmy do naszego celu. Osiągnęliśmy założone cele – poprzez stworzenie książki.

Jako zespół nauczyliśmy się współpracy.  Poprzez indywidualne zadania stworzyliśmy coś razem, czego każdy z osobna nie zrobiłby sam. Poznaliśmy cały proces tworzenia książki, od pomysłu, ustalania zawartości, poszukiwania wiadomości z różnych źródeł, a nawet problemy finansowe i wyjście z nich (dzięki sponsorom), po projektowanie, edytowanie i prezentację .

Realizacja projektu wpłynęła na nasze zainteresowanie roślinami i zwierzętami  okolic nadmorskich oraz zmianami jakie występują w Morzu Bałtyckim, poprzez napływające osady rzeczne z Wisły.

Efekty naszej pracy – gotową książkę zaprezentowaliśmy uczniom naszej szkoły. Zrobiła na nich ogromne wrażenie, sama książka, jej wygląd ,ale też ciekawe treści w niej zawarte.

Opinia Pani nauczycielki Beaty Stęplewskiej o pracy uczniów:

"Uczniowie od początku rozumieli się w grupie, Dobrze pracowali razem i indywidualnie, jeżeli ktoś miał problem z danym zagadnieniem reszta grupy go wspierała. Byłam zaskoczona łatwością podziału zadań między uczniami i zaangażowaniem z jakim to zrobili. Na każdym spotkaniu powstawały nowe pomysły, a uczniowie oceniali czy są realne i czy wcielą je w swoje działania. Nasze spotkania to dowód na to, że praca projektem to jedna z najlepszych metod pracy w procesie uczenia się. Uczniowie wiedzieli, że trzeba wywiązać się z powierzonych zadań by projekt doprowadzić do celu, nie były potrzebne oceny by uczniom się chciało. Dla mnie, nauczyciela to wspaniałe doświadczenie. Dla uczniów również - po skończonym projekcie pytali czy w 8 klasie też będą mieli projekt. Po skończonej prezentacji uczniowie z innych klas także pytali czy w przyszłym roku będzie projekt. 

W trakcie pracy z projektem założyłam rozwijanie kompetencji kluczowych. Teraz po zakończeniu stwierdzam ,że wszystkie kompetencje były rozwijane, a w szczególności :

i. kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji - uczniowie właściwie cały czas pracowali z informacjami, z których wybierali to co dla nich ważne i potrzebne w projekcie, choćby dobór gatunków flory i fauny.

ii. kompetencje w zakresie wielojęzyczności - uczniowie otrzymali od Urzędu Morskiego literaturę w języku angielskim "Ecology of Baltic Coastal Waters" i sami oceniali na ile przyda im się to w projekcie. Musieli zapoznać się z tym , tłumacząc na język polski,

iii. kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii - uczniowie obliczali i porównywali powierzchnię i objętości akwenów wodnych, poznali środowisko naturalne jeziora oraz genezę jego powstania,

iv. kompetencje cyfrowe - uczniowie pracując nad książką poznali program do projektowania książek i ją stworzyli gotową do druku, nauczyli się używać portalu: w geoprtal.gov.pl, część zajęć odbywała się online, przekazywanie materiałów odbywało się drga cyfrową,

v. kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się - uczniowie mieli okazje samemu szukać informacji, przesiewać co ważne a co nie, współpracować, ale i pracować samodzielnie - z jednym i drugim poradzili sobie doskonale,

vi. kompetencje obywatelskie - uczniowie doświadczyli, że nic nie jest zawieszone w próżni, że Jezioro Mikoszewskie do kogoś należy, że istnieją instytucję, które sprawują opiekę nad nim, kontaktowali się z Urzędem Morski , Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Urzędem Gminy w sprawie pozyskania informacji o jeziorze,

vii. kompetencje w zakresie przedsiębiorczości - uczniowie stanęli przed dylematem zebrania funduszy na wydruk książek, znaleźli rozwiązanie - sponsorów i doprowadzili sprawę do końca - doświadczyli  wspaniałej lekcji przedsiębiorczości, 

viii. kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej - sama książka wyraża, to co pięknego uczniowie zobaczyli w Jeziorze Mikoszewskim, zauważyli, że ich zdjęcia nie pokazują całego piękna, dlatego zaczęli szukać i znaleźli fotografów, którzy zgodzili się użyczyć swoich zdjęć.

Wiedza i umiejętności uczniów w zakresie edukacji morskiej zdecydowanie się powiększyła o nowe gatunki zwierząt i roślin przybrzeżnych, o nowe spojrzenie na akweny morskie i żywioły, które wciąż działają,  zmieniają i będą zmieniać krajobraz morski, linię brzegową - matka natura nie dała nam tego raz na zawsze, zmiany ciągle będą.

Bardzo się cieszę, że mogłam brać udział w tym projekcie, czasem czułam się jak uczniowie, gdy odkrywaliśmy kolejne nieznane fakty. Jest to wspaniała forma uczenia się, dla wszystkich i w każdym wieku."



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

JEZIORO MIKOSZEWSKIE Podsumowanie i efekt naszego projektu uczniowskiego

 Praca projektowa zakończona. Dziękujemy, że byliście z nami. Teraz nasze podsumowanie i  parę słów od naszej Pani opiekun projektu Beaty St...